Šta je to diskus hernija ?
Diskus Hernija odnosi se na problem sa jednim od jastuka (diskova) koji se nalaze između pršljenova koje se slažu da bi napravili kičmu.
Kičmeni disk ima mekani, želatinasti centar (jezgro) uokviren žilavom, gumiranom spoljašnjošću (prstenastim zglobom). Ponekad nazvan okliznuti disk, hernija diska se javlja ,kada se jezgro istisne kroz prsten.u vidu suze koja može u najgorem slučaju pritisnuti kičmeni moždinu.
Diskus hernija, koja se može javiti u bilo kom delu kičme, može nadražiti obližnji nerv. Zavisno od toga gde je diskus hernija, to može rezultirati bolom, utrnulošću ili slabošću u ruci ili nozi.
Uzroci
Najčešći uzroci diskus hernije:
Degeneracija povezana sa starenjem: Kako starimo, naši kičmeni diskovi gube sadržaj vode, što dovodi do smanjene fleksibilnosti i povećanog rizika od hernije.
Ponavljajući napor na kičmi: Ponavljajuće aktivnosti, posebno sa nepravilnom mehanikom tela, može napregnuti diskove i doprineti njihovoj hernijaciji.
Iznenadne povrede ili traume: Nesreće ili iznenadni pokreti koji vrše preveliki pritisak na kičmu mogu dovesti do pomeranja diska.
Prekomerna telesna težina: Prekomerna težina ili gojaznost dodatno opterećuju kičmu, čineći je podložnijom hernijaciji.
Genetika: Porodična istorija problema sa diskovima ili stanja kičme može povećati rizik od diskus hernije.
Način života: Način života sa malo fizičke aktivnosti može oslabiti mišiće koji podržavaju kičmu i doprineti hernijaciji diska.
Pušenje: Pušenje može narušiti snabdevanje kičmenih diskova krvi, smanjujući njihovu sposobnost zarastanja i povećavajući rizik od hernijacije.
Prethodna stanja kičme: Pojedinci koji su ranije imali povrede kičme, degenerativne bolesti diska ili druga stanja kičme mogu biti u većem riziku od razvoja diskus hernije.
Nepravilne tehnike podizanja: Korišćenje pogrešne mehanike tela prilikom podizanja teških predmeta može da napreže kičmu i poveća rizik od diskus hernije.
Pol: Muškarci su skloniji razvoju diskus hernije u poređenju sa ženama.
Simptomi:
Simptomi diskus hernije mogu varirati u zavisnosti od lokacije i veličine hernije. Uobičajeni simptomi uključuju:
Bol: Najčešći simptom diskus hernije je bol. Bol može biti lokalizovan na području hernije, kao što je donji deo leđa ili vrat, i može zračiti u druge delove tela koje opslužuje zahvaćeni nerv. Na primer, hernija diska u donjem delu leđa može izazvati bol koji ide niz nogu (išijas), dok diskus hernija u vratu može dovesti do bolova u ruci.
Utrnulost i peckanje: Diskus Hernija može stegnuti nerve, što dovodi do osećaja utrnulosti, peckanja ili „igle “ u oblastima pogođenog nerva.
Slabost mišića: Kada diskus hernija vrši pritisak na nerve, to može izazvati slabost mišića u odgovarajućem području. Na primer, ako diskus hernija utiče na nerve odgovorne za kretanje nogu, to može dovesti do slabosti u nogama.
Poteškoće u kretanju ili hodanju: Ozbiljne hernije mogu značajno uticati na pokretljivost i otežati kretanje ili hodanje.
Gubitak refleksa: U nekim slučajevima, dikus hernija može izazvati gubitak refleksa u zahvaćenom području.
Disfunkcija creva ili bešike: Ovo je retka pojava.Hernije u donjem delu leđa može da izvrši pritisak na nerve koji kontrolišu funkciju creva i bešike, što dovodi do poteškoća sa pokretima creva ili mokrenja. Ovo je ozbiljan simptom koji zahteva hitnu medicinsku pomoć.
Važno je napomenuti da ne izazivaju svi simptomi diskus herniju, a neki pojedinci mogu imati diskus herniju bez ikakvih primetnih tegoba.
Mitovi i zablude:
Evo nekih mitova i zabluda povezanih sa diskus hernijom:
Mit: Diskus hernija je uvek izuzetno bolna. Dok diskus hernija može izazvati značajan bol, ne doživljavaju svi sa diskus hernijaom ozbiljne simptome. Stepen bola i nelagodnosti varira od osobe do osobe, a neki pojedinci mogu imati minimalne simptome ili uopšte nemaju simptome.
Mit: Samo starije osobe dobijaju herniju diska. Dok se rizik od diskus hernije povećava sa godinama, mlađi pojedinci, uključujući tinejdžere, takođe mogu razviti herniju diska, posebno ako se bave fizički zahtevnim aktivnostima ili dožive traumu na kičmi.
Mit: Disk hernija je uvek uzrokovana podizanjem teških predmeta. Iako dizanje teškog tereta može doprineti hernijaciji diska, to je samo jedan od mnogih mogućih uzroka. Disk hernija može biti rezultat ponavljajućih pokreta, nepravilnih tehnika dizanja, iznenadnih uvijanja ili udara, ili čak degeneracije kičmenih diskova vezanih za uzrast.
Mit: Odmaranje u krevetu je najbolji tretman za diskus herniju. Dok je odmor neophodan tokom akutnih napadaja, produženi odmor u krevetu se ne preporučuje jer može dovesti do slabosti i ukočenosti mišića. Nežne vežbe, fizikalna terapija i modifikacija aktivnosti često su efikasniji za oporavak.
Mit: Operacija je jedini tretman za diskus herniju. Mnogi slučajevi diskus hernije mogu se efikasno lečiti konzervativnim tretmanima kao što su lekovi protiv bolova, fizikalna terapija i modifikacije načina života. Operacija se obično razmatra kada konzervativni tretmani ne daju olakšanje ili ako postoji značajan neurološki deficit.
Mit: Jednom kada imate disk herniju, ona se nikada neće izlečiti. Iako se sam disk možda neće vratiti u prvobitno stanje, simptomi diskus hernije se često mogu poboljšati ili nestati s vremenom i odgovarajućim tretmanima. Prirodni procesi zarastanja tela i promene načina života mogu pomoći u upravljanju simptomima.
Mit: Fizičku aktivnost treba izbegavati ako imate diskus herniju. Nežne vežbe i fizikalna terapija često su korisni za jačanje okolnih mišića, poboljšanje fleksibilnosti i ublažavanje simptoma povezanih sa diskus hernijom.
Mit: Svi bolovi u leđima su uzrokovani diskus hernijom. Bol u leđima može biti posledica različitih faktora, a diskus hernija je samo jedan od mogućih uzroka. Druga stanja kao što su naprezanje mišića, stenoza kičme ili degenerativna bolest diska takođe mogu dovesti do bolova u leđima.
Mit: Samo operacija može popraviti diskus herniju. Operacija je obično rezervisana za teške slučajeve ili kada konzervativni tretmani nisu uspeli. Mnogi ljudi sa diskus hernijom pronalaze olakšanje nehirurškim merama, a operaciju treba pažljivo razmotriti nakon razgovora o prednostima i rizicima sa kvalifikovanim medicinskim stručnjakom.
Mit: Možete sprečiti diskus herniju samo vežbanjem. Dok redovno vežbanje i održavanje zdravog načina života mogu da podrže zdravlje kičme, neki faktori rizika za diskus herniju su van kontrole pojedinca, kao što su genetika i promene vezane za uzrast.
Kada posetiti doktora za diskus herniju:
Ako osećate uporni bol u leđima ili vratu koji se ne poboljšava tokom odmora, slabost ili utrnulost u rukama ili nogama, ili ako vaši simptomi ometaju vaše svakodnevne aktivnosti i kvalitet života, ključno je da odmah potražite stručnu procenu i lečenje.
Dijagnoza disk hernije:
Tačna dijagnoza je neophodna za određivanje odgovarajućeg pristupa lečenju. Naši iskusni specijalisti sprovode sveobuhvatan fizički pregled i mogu da koriste napredne dijagnostičke tehnike snimanja, da bi vizuelizovali kičmu i potvrdili prisustvo hernije diska.
Lečenje diskus hernije bez operacije:
U našoj specijalizovanoj ambulanti nudimo sveobuhvatan i personalizovan pristup lečenju diskus hernije, fokusirajući se na ublažavanje bola, zarastanja i poboljšanje opšteg zdravlja kičme. Naš stručni tim zdravstvenih radnika posvećen je tome da vas vodi na vašem putu ka oporavku uz pomoć sledećih efikasnih tretmana:
Tecar Terapija: Na čelu medicinske tehnologije, Tecar Terapija je vrhunsko rešenje za diskus herniju. Sa preciznim visokofrekventnim električnim strujama koje ciljamo na osnovni uzrok vašeg bola, obezbeđujući brzo olakšanje i ubrzavanja prirodnog zarastanje kao nikad do sad.
Trakcija: Trakcije nežno isteže kičmu, ublažavajući pritisak na diskusu i pruža, neuporedivo olakšanje bola.
Elektro Terapija: Naš inovativni elektroterapijski tretmani ostavljaju konkurenciju u prašini. Recite zbogom nelagodnosti i grčevima mišića tokom elektroterapija.Elektroterapija ide sjajino sa Tecar terapijom, nudeći vam neinvazivan pristup bez lekova za olakšanje bolova i poboljšanu funkciju mišića.
Laser Terapija: Vidi te transformaciju dok se zapaljenje smanjuje, ćelijska aktivnost napreduje, a obnavljanje tkiva ubrzava pod blagim dodirom laserskog svetla.Harmonično radeći sa Tecarom i elektroterapijom, laserska terapija podiže vaš oporavak na viši nivo, pružajući olakšanje koje zaslužujete.
Fizikalna terapija: Naši vešti fizioterapeuti će osmisliti individualne programe vežbi za jačanje mišića donjih ledja, poboljšanje fleksibilnosti i podršku kičmi. Fizikalna terapija ima za cilj smanjenje pritiska na hernirani disk i promovisanje prirodnog zarastanja.
Promene životnog stila: Naš tim će vas voditi kako da usvojite pravilnu mehaniku tela, održite zdravu težinu i primenite ergonomske postupke kako biste sprečili dalje opterećenje vaše kičme.
Kućno Lečenje:
Ako sumnjate da imate diskus herniju ili vam je dijagnostikovano stanje, važno je da se konsultujete sa zdravstvenim radnikom za odgovarajuću procenu i personalizovani tretman. Ipak, evo nekih mera kućnog lečenja koje mogu pomoći u ublažavanju simptoma diskus hernije:
Odmor i modifikacija aktivnosti: Dok je odmor važan tokom akutne faze, produženi odmor u krevetu se ne preporučuje. Izbegavajte aktivnosti koje pogoršavaju vaše simptome, ali imajte za cilj da ostanete umereno aktivni i izvodite nežne pokrete.
Lekovi: Za ublažavanje bolova i smanjenje upale mogu se preporučiti lekovi protiv bolova i antiinflamatorni lekovi koji se prodaju bez recepta. Lekovi na recept se takođe mogu propisati kada je potrebno.
Terapija ledom i toplotom: Primena paketa leda u prvih 48 sati može pomoći u smanjenju upale i umrtvljenju područja. Nakon toga, korišćenje toplotnih obloga ili toplih obloga može pomoći da se opuste mišići i poboljša cirkulacija krvi.
Nežne vežbe: Uključite se u nežne vežbe koje ne pogoršavaju vaše simptome. Na primer, nagibi karlice i blago istezanje mogu pomoći u ublažavanju napetosti i poboljšanju fleksibilnosti.
Svest o držanju: Održavajte dobro držanje kada sedite, stojite i podižete. Koristite ergonomski nameštaj i jastuke za podršku da biste promovisali pravilno poravnanje kičme.
Izbegavajte teška dizanja: Uzdržite se od podizanja teških predmeta, posebno koristeći nepravilne tehnike podizanja. Ako morate da podignete, savijte kolena i držite leđa ispravljena.
Položaj za spavanje: Spavajte na podupiraču i isprobajte različite položaje za spavanje da biste pronašli ono što vam najviše odgovara. Postavljanje jastuka između kolena dok spavate na boku može vam pomoći da poravnate kičmu.
Hirurgija
U teškim slučajevima ili kada terapije ne pružaju dovoljno olakšanje, možemo proceniti da li je hirurška intervencija neophodna. Ako se preporučuje operacija, mi ćemo vas voditi kroz proces i pružiti sveobuhvatnu postoperativnu negu.
Prevencija disk hernije:
Sprečavanje diskus hernije uključuje usvajanje zdravih životnih navika i praktikovanje pravilne mehanike tela kako biste zaštitili kičmu.Naš stručni tim će vas uputiti kako da održite zdravu težinu, pravilno vežbate, pravilnu mehaniku tela tokom podizanja i savijanja.
Vežbe za diskus herniju:
Naši vešti fizioterapeuti će vam pokazati prilagođene vežbe za podršku vašeg oporavku.
Iskustva naših pacijenata sa disk hernijom:
U našoj ambulanti smo neizmerno ponosni na uspešne priče naših cenjenih pacijenata koji su hrabro prevazišli izazove diskus hernije pod našom brigom. Njihova inspirativna iskustva služe kao dokaz efikasnosti naših tretmana i nepokolebljive posvećenosti našeg tima. Njihovi trijumfi će vas inspirisati i motivisati dok ćete sa nama da krenete na svoj put isceljenja.
コメント